info@efsaweb.com 0(212) 451 20 33 0(532) 620 90 76

Dönüşüm Analizi

  • Dönüşüm Analizi

Dönüşüm Analizi

Dönüşüm Analizi Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda moda terimlerinden biri olan dönüşüm analizi son yıllarda bu alanda faaliyet gösteren hizmetlerin artmasıyla dijital piyasadaki aktörlerin iş listelerine girmiştir. Arama sonuçlarına artan ilgi ile arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları gibi birçok profesyonel, bu anahtar kelimenin yükselişinden kaynaklanan ticari fırsatları kaçırmadı.

Seo, sonuçları göstermek için ilgili arama motorları tarafından kullanılan algoritmik kriterlere dayanan bir disiplin olsa da, dönüşüm akışınızı içerik, arayüz, kullanılabilirlik gibi farklı şekillerde değerlendirmenizi gerektirir. Dolayısıyla, iyi bir dönüşüm optimizasyonu çalışması için niceliksel verilerden memnun kalmazsınız; kullanıcı davranışı hakkında ipuçları vermek için nitel veriler toplamanız gerekir. Çünkü ne olduğunu bilmek yeterli değil, bu yüzden nedenini bulmalısın.

 SEO Ve Dönüşüm Analizi Terimlerinin Farkı

İki disiplin arasındaki en temel fark, dönüşüm analizi yönteminin sadece web sitenizi binlerce hatta milyonlarca farklı insana daha cazip hale getirmek için bir dizi metrik ve uygulama olmadığıdır. Örneğin mağazanıza daha fazla müşteri getirmek, promosyon malzemelerinizi ve tabelalarınızı daha cazip hale getirmek için görsel bir tasarımcı ile çalışabilirsiniz, ancak içindeki alışveriş deneyimini geliştirmek için bir uzman iç mimar, belki de bir personel koçuna ihtiyacınız olacaktır.

Bu noktada, yanlış anlaşılmamak için, SEO ve dönüşüm optimizasyonu alanlarında eşzamanlı çalışmaların birbirlerini olumlu bir sinerji etkisi ile besleyeceğini vurgulamak gerekir. Bugün sayıları artan a/b test aracı ile herhangi bir programlama becerisine ihtiyaç duymadan, web sitenizde veya dijital uygulamanızda bir fikri test etme fırsatına sahipsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hangi neden veya hipotez ve açıkça elde ettiğiniz sonuçlara dayanarak uyguladığınız değişiklikleri belgelemektir. Bu şekilde, rakiplerinizin ürünlerinden aldığınız “ilham ”ile, deneme yanılma ile bile, dijital ürününüzün performansını tesadüfen geliştirme şansınız vardır.

 Dönüşüm Analizi En Doğru Nasıl Uygulanır?

İyi bir araştırma olmadan bulunan bir dönüşüm analizi uzmanı veya ajansı istenilen çözümlerin uygulanmasına engel olabilir. Dijital ürünün arayüz ve kullanıcı deneyimi alanında uzman bir ekip tarafından analiz edilmeden en iyi performansı elde edebileceğini ve optimizasyon çabasının hangi alanlarda maksimum verimlilik sağlayacağının belirlenebileceğini düşünmemek gerekir.

Dijital ürünlerin tasarım kararları, kullanım kalıplarından türetilen ve fiziksel ürünler durumunda olduğu gibi kullanıcılardan toplanan veriler tarafından oluşturulan iç görünümler ışığında alınmalıdır. Düşük dönüşüm oranı, teknik veya tasarım odaklı bir kullanıcı deneyimi (UX) yöntemlerinin iyi kullanılmamasının sonucudur. Bir çözüm ortağı ile çalışılıyor ise, UX alanında yetkin biri ile çalışıldığından emin olunmak gerekir.


Scroll to Top